Türk Kültürüne Dair Her Şey!

SARI RENGİN ANLATTIKLARI

Sarı renk ana renklerden biridir. Göz alıcı ve çok yönlü bir renktir. Kırmızı ile turuncu, mavi ile yeşil gibi birçok rengin oluşumunu vermektedir.

Renkler insan davranışlarını ve psikolojisini yakından etkilemektedir.

Sarı renk fiziksel anlamda gevşeme ve sınırlamaların genişletilmesini anlattığı gibi psikolojik açıdan birey üzerinde değişiklik, macera duygusu, sevecenlik, atılganlık, mutluluk, iyimserlik, neşe ve girişimcilik duygusu uyandırır. Uzun süre seyredildiğinde, kanın damarlarda daha düzenli akmasını ve sinir sisteminin düzenli olmasını sağladığı düşünülmektedir.

Toplumsal açıdan bakıldığında parlaklık, sıcaklık ve serbestliği çağrıştırır.

Resimsel açıdan bakıldığında ise, aydınlık, açıklık, şeffaflık, parlaklık ve hafiflik duygusu uyandırır. Sevinç uyandıran tonların başında gelen bu renk, limon sarısı gibi hafifçe yeşile kayınca rahatlatıcı ve ferahlatıcıdır. Sarı renk hüzün ve özlemin rengi olduğundan insan da  duygu ve zihin karışıklığı oluşturan zıt etkide yapar.

Sarı midenin ve sindirim sisteminin rengidir. İştah açar, hazımsızlığı, sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir. Vücuttaki zehirli maddelerin vücuttan atılmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Sarı renk zekayı, inceliği ve pratikliği simgeler. Güneş ışınlarının rengi olduğu için aydınlık ve sıcak bir renktir. Parlak sarı tonlar insan algısı üzerinde dikkat çekici, neşeli ve enerjik bir etki yaratırlar. Sarı renk zihinsel faaliyetleri güçlendirir ve bireye cesaret verir. Bu nedenle pazarlama stratejisi açısından bakıldığında, satış noktalarında kullanmak için çok uygun bir renktir.

Sarı aynı zamanda geçiciliğin ifadesidir. Geçiciliğin ifadesi olduğu içinde dünyada taksiler sarıdır ve araba kiralama firmaları dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye logolarında hep sarıyı kullanırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir