Türk Kültürüne Dair Her Şey!

SÜLEYMAN DAĞI

Kırgızistan da Tanrı ve Pamir Dağları arasında yer alan Oş şehrinin ortasında İpek Yolu üzerinde bulunan, Hz. Süleyman’ın burada yüksek bir tepeye çıkarak dua ettiği halk söylenceleri içerisinde yer alan 16. yüzyıla kadar ‘’Güzel Dağ’’ olarak bilinen daha sonra söylencelerin yoğunlaşması ile  ‘’Süleyman Dağı’’ olarak anılan birçok efsaneyi içerisinde barındıran dağdır.

Süleyman Dağı üzerinde görkemli yapılar bulunmaktadır. Dağ şehirden 100-150 metre yükseklikte olup 1500 metre uzunluğundadır. Denizden yüksekliği takriben 1150 metredir. Gücü ve güveni sembolize eden bu dağ yılın her mevsiminde ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Hz. Süleyman’ın bu dağda namaz kıldığı, dua ettiği ve dinlendiği yönünde söylenceler mevcuttur. Hatta yattığı yerde vücudunun izi kaldığı, dağa dikkatli bakıldığında başı doğu yönünde uyuyan bir insan şekli görüldüğü inancı vardır. Dağın, yatan bir hamile kadına benzetilmesinden kaynaklanan inanca göre çocuğu olmayan kadınlar tarafından da ziyaret edilmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in de bu dağı ziyaret ettiği söylenceler arasında bulunduğundan dağ Müslümanlar tarafından kutsal sayılmaktadır.

  1. yüzyıldan bu tarafa geçen zaman içerisinde kutsal sayılan bu dağ inanç turizmi açısından ilgi çekmekte olup Müslümanlar için 17 ibadet yeri bulunmaktadır. Bu dağ üzerinde bulunan Bura, Eğer, Katlama, Ruşan tepelerinde birçok eski ibadet ve dua alanları bulunmaktadır. Bu ibadet yerleri patikalarla birbirlerine bağlanmıştır. Dağa sonradan inşa edilmiş olan bir merdivenle çıkılmakta olup, dağın girişinde ziyaretçileri bir Kırgız din adamı karşılamaktadır. Burada Kuran-ı Kerim okunmakta ve dualar edilmektedir. İbadet yeri olan mağara girişinde görevliler Süleyman Dağının tarihini anlatmakta ve dağ üzerinde bulunan yapılarla ilgili bilgi vermektedir.

Babür Şah’ın mozolesinin de yer aldığı Oş şehrini yukarıdan gören dağda Çakka-Tamar ve Tepeunkur mağaraları bulunmaktadır. Ayrıca dağın doruğunda yer alan Süleyman Tahtı adlı bir mescit ve müze, tarihini ve etnografik değerlerini simgelemektedir. Mağara tavanından damlayan suların Hz. Süleyman’ın gözyaşlarını temsil ettiği söylenceler arasındadır. Müzede tarihi eserler sergilenmektedir.

 

Türklerin ilk imparatorluğunu bu coğrafyada kurması, Karahanlılar’ın bu topraklarda ortaya çıkması, kavim göçleri dönemlerinde bir üst olması Oş şehrinin tarihi önemini artırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir